skip to Main Content
+421 905 24 24 24   
Aj Bezpečnostné Dvere Majú Svoje Triedy Kvality

Aj bezpečnostné dvere majú svoje triedy kvality

Mať dnes v panelákovom či nájomnom byte obyčajné dvere sa nevypláca. Pre zlodejov, špecializujúcich sa na vykrádanie bytov, sú najľahšou hračkou.

Z hľadiska bezpečnosti majú niekoľko kritických miest. Nechránené a málo pevné dverné krídlo možno ľahko vyraziť, vypáčiť či vysadiť z pántov. Obyčajný zámok sa dá odvŕtať alebo „vyhmatať“ planžetou. Bežné zárubne možno roztiahnuť heverom.

Bezpečnostné dvere majú za úlohu všetky tieto riziká čo možno najviac znížiť alebo úplne odstrániť.

Ich vlastnosti sa preverujú v akreditovaných skúšobniach a na základe výsledkov sa potom každý výrobok na trhu zaraďuje do určitej bezpečnostnej triedy. Európske normy rozlišujú pre dvere a zámky šesť bezpečnostných tried, na Slovensku sa používajú štyri úrovne bezpečnosti.

Bezpečnosť obytných stavieb zaručujú výrobky zaradené najmenej do 3. triedy.

Záujem o bezpečnostné dvere z roka na rok stúpa, Potvrdzuje nám to každoročný stúpajúci počet montáží. Investori veľkých stavieb bytových domov už automaticky zaraďujú do základného vybavenie bezpečnostné dvere a protipožiarna odolnosť minimálne 30 minút je povinná zo zákona.

Na slovenskom trhu je viacero dodávateľov a predajcov vchodových bezpečnostných dverí. Nie všetky dvere však naozaj bezpečnostné sú.

Niekedy zákazníci z dôvodu, že nechcú aby sa v byte robili búracie práce, požadujú výmenu iba dverného krídla. Toto sa za žiadnych okolností neodporúča a to z dôvodu, že pôvodná zárubňa nebola konštrukčne riešená pre ťažké bezpečnostné dvere a aj keď by sa dodatočne zaliala betónom, môžu skolabovať pánty, dvere začnú ovísať, šúchať o podlahu a pod.

Štandardné bezpečnostné dvere montované ako vchodové dvere do panelákových bytov, by mali mať aspoň tretiu triedu bezpečnosti. Počet bezpečnostných bodov nie je až taký podstatný, podstatné je celková konštrukcia dverí, použité materiály na krídlo a zárubňu, kvalitný zámok a rozloženie bezpečnostných bodov vo dverách. Tiež je veľmi dôležitá kvalitná a odborná montáž a v konečnom dôsledku, či je firma, ktorá dvere dodala aj schopná zabezpečiť zákazníkovi záručný a pozáručný servis a poradenstvo.

Konštrukcia bezpečnostných dverí je veľmi dôležitá.

Dverné krídlo by malo byť vyrobené z kvalitných a pevných materiálov. Komponenty dverí, ako je bezpečnostné kovanie, cylindrická vložka, hlavný zámok a bezpečnostné body, by tiež mali byť z kvalitných a pevných materiálov.

Bezpečnostná zárubňa by mala byť pevná, odolná  proti páčeniu alebo stlačeniu a znemožňuje, aby sa istiace body deformovali alebo dokonca vylomili aj pri extrémne silnom páčení. Istiace body by mali byť aj na stropnej a podlahovej strane dverí, aby body zachádzali do hornej aj prahovej časti zárubne a tak ešte viac zabezpečili pevnosť a odolnosť dverí v bezpečnostnej zárubni.

+ Výstuhy zabezpečujú statickú a dynamickú pevnosť dverného krídla.

+ Vnútorný priestor dverí by mal byť okrem oceľových výstuh vyplnený izolačným materiálom, ktorý zabezpečí výborné zvukové a tepelno-izolačné vlastnosti.

Veľmi dôležité je, aby zákazníci svoje dvere pred odchodom z domu riadne uzamkli, aby boli bezpečnostné body riadne zasunuté v bezpečnostnej zárubni, až vtedy dvere plnia svoju funkciu. Pokiaľ dvere nie sú zamknuté a v zárubni ich drží iba jazýček, dvere neplnia svoju bezpečnostnú funkciu.

3 kusy Bezpečnostných klavírových nerezových  pántov priskrutkovaných o krídlo a o bezpečnostnú zárubňu, zabraňujú vysadeniu dverí a zabezpečujú plynulé a hladké otváranie a zatváranie dverí.

This Post Has 0 Comments

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back To Top